Följ oss på sociala medier

Ostron med sting

Att servera färska Ostron är uppskattat och så lyxigt! Vi har många olika sorter att välja på, t ex Ostron från Legris, Orust, Gillardeau, Cape Horn och Marenne. Ibland tar vi även in lite fler sorter när vi känner för det 😊

Nu har vi tagit in ett nytt härligt och smakstarkt tillbehör till våra ostron. Fuego Hot Sauce! Denna eleganta smaksättare från Supai Kitchen är gjord på räddade svenska tomater och ger en djup umamismak med en välbalanserad hetta à la Tabasco. Istället för att dominera, lyfter Fuego fram råvaran – passar utmärkt tillsammans med ostron, i cocktails eller som smaksättare till både mat och dryck. Hållbarhetsfokus och full smak – i en liten flaska med stort hjärta. Vegansk och fri från tillsatser.

Droppa några droppar med den heta såsen över ostronet och njut! Drick gärna ett glas iskallt Champagne till det hela och du är i himmelen!

Anmäl dig till vår kundklubb!

Vi har nu startat upp Kalmar Fisk och Skaldjurs kundklubb! Här kommer du få fina erbjudanden, intressanta nyheter och goda recept! Nyhetsbreven är kostnadsfria och kommer att skickas ut ett par gånger per månad. Vill du var med i vår kundklubb? Fyll då i din e-postadress nedan:

Gå med i kundklubben